APT60GF120JRD
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APT60GF120JRD
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 115 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : -
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.4V @ 15V, 60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SOT-227 (ISOTOP®)
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 500 mA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 521 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 7.08 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT60
Description : IGBT NPT COMBI 1200V 60A ISOTOP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module NPT Single 1200 V 115 A 521 W Chassis Mount SOT-227 (ISOTOP®)
Product Tags:
IGBT module 1200V 60A